22 mar 2022

Skąd się wzięły Schody Hiszpańskie w Sewilli?

Dlaczego Hiszpania i Costa del Sol?
alt

Czy wiecie, że Wieża Eiffla powstała na wystawę światową, dla upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu rewolucji francuskiej? Także Sewilla słynie z obiektów, zbudowanych na wystawę w 1929 roku. Dziś opowiemy, kiedy powstały słynne Schody Hiszpańskie czy ogrody Marii Luizy.

1929 – Wystawa Iberoamerykańska

Wystawa Iberoamerykańska była jedną z części Hiszpańskiej Wystawy Powszechnej w 1929 roku. Pierwsza jej część obywała się w Barcelonie, gdzie prezentowano osiągnięcia techniczne i gospodarcze. Część związana z kulturą i sztuką zorganizowana została w Sewilli.

Wydarzenie odkładano przez lata, także z powodu I wojny światowej, problemów finansowych i politycznych. Początek XX wieku wiązał się w Europie nie tylko z rozpadem monarchii austro-węgierskiej czy upadkiem caratu. Były to czasy utraty części kolonii przez Hiszpanię, w tym Kuby. Hiszpanie poprzez wystawę pragnęli podkreślić swoją łączność z koloniami.

Używamy nazwy wystawa, a w rzeczywistości było to wydarzenie na wielkich połaciach miasta – specjalnie na tę okazję przebudowano ulice, wzniesiono budynki, zaprojektowano ogrody. Ślady wystawy w 1929 roku zobaczycie w Sewilli do dzisiaj!

Wielka przebudowa

Specjalnie na wystawę zaprojektowano na nowo Park Marii Luizy. Autorem projektu przebudowy był Jeana Claude Nicolas Forestier. Wystawa zajmować miała 1 343 200 m2. Na tym obszarze zaplanowano budowę pawilonów zaprojektowanych przez wielu architektów. Powstała aleja de la Palmera, Schody Hiszpańskie oraz trzy budowle na Placu Amerykańskim. Wzniesiono pawilony, tak zwane Flagi, poświęcone mi.in. Chile, Urugwajowi, Peru, Kubie, Gwatemali i Kolumbii, Argentynie, Brazylii, Meksykowi oraz Baskom. Powstały także obiekty Dowództwa Marynarki Wojennej oraz kasyno Expo. Na teren wystawy wchodziło się aleją Izabeli Kastylijskiej, prowadzącą do Placu Hiszpańskiego.

Ogrody i pałace

Do dzisiaj podziwiać można place i budynki, które pozostały po wielkim projekcie wystawy w 1929 roku. Wybierz się do ogrodów Marii Luizy (zwanych też Ogrodami san Telmo), pełnych kwitnących kwiatów, o geometrycznym, uporządkowanymi układzie zieleni. Na skraju ogrodów znajduje się Pałac Hiszpański, nazywany Małą Wenecją. To jeden z najbardziej znanych budynków w Sewilli, z neogotycką fasadą i wieżami przypominającymi La Giraldę. Pięknie prezentują się ławki i mury pokryte płytkami azulejos. Przed pałacem ułożono dekorację z płytek, na których przedstawiono mapy wszystkich prowincji Hiszpanii. Absolutnym „must-see” w Sewilli jest Plaza de España, czyli Plac Hiszpański, przed Pałacem Hiszpańskim, który tworzył scenerię do niejednego filmu.

Śladami wystawy

Innymi miejscami i obiektami związanymi z wystawą są: Prado de San Sebastian, Paseo de las Delicias czy konny pomnik El Cida (El Cid Campeado, czyli Cyd Waleczny, kastylijski rycerz, hiszpański bohater narodowy czasów rekonkwisty). Jednym z najbardziej znanych hoteli, wzniesionych w tym czasie, jest Hotel Alfonso XIII, o którym przeczytasz tutaj.

Słoneczna Andaluzja

Nie sposób opisać wszystkich wspaniałości tego najpiękniejszego regionu Hiszpanii. Nie da się także nie zakochać się Andaluzji, która przyciąga słońcem, kuchnią, klimatem wakacji. Wiedzą o tym digital nomads, którzy szukają domów i apartamentów do wynajęcia w Hiszpanii a także inwestorzy, którzy świadomi nieustającej mody na Andaluzję, lokują pieniądze w nieruchomościach na Costa del Sol. Dla szukających miejsca na chwilę lub na całe życie, tutaj mamy bogaty wybór najlepszych ofert luksusowych nieruchomości.