Nie trzeba jechać do Jerozolimy, aby uczestniczyć w pochodzie śladami Męki Pańskiej. Turyści z całego świata ściągają na Wielkanoc do Andaluzji, żeby na własne oczy zobaczyć najważniejsze święto w Hiszpanii – obchody Wielkiego Tygodnia.
Misterium na własne oczy
Wielki Tydzień to najważniejszy okres świąteczny w Hiszpanii. Tradycja przejścia procesji Wielkanocnych przez miasta i odgrywania scen z życia Jezusa, trwa tutaj od XVI wieku.
Pochody pokutników i misteria, czyli teatralne przedstawienia wydarzeń opisanych w Biblii czy w żywotach świętych, były znane już w X wieku. Przedstawienia wywodziły się z kultury ludowej i klasztornej. Przygotowywano je m.in. z okazji Bożego Narodzenia czy właśnie na Wielkanoc. W czasie Wielkanocy pokazywano wjazd Jezusa do Jerozolimy, sceny Drogi Krzyżowej i Zmartwychwstania. Takie uroczystości pozwalały lepiej zrozumieć historię opowiedzianą w Biblii, a przede wszystkim w niej uczestniczyć, zobaczyć na własne oczy, wyrazić żal za grzechy i odbyć pokutę.
Pokutnicy na ulicach Andaluzji
Uroczystości Semana Santa zaczynają się w Niedzielę Palmową. Codziennie na ulicach miast w całej Hiszpanii bractwa pokutne organizują procesje. Szczególnie wiele wydarzeń odbywa się w Andaluzji, w Maladze, Sewilli, w rejonie Kastylii i Leon czy w Toledo. Pokutnicy, czyli nazarenos, przechodzą przez miasto przy wtórze bębnów czy orkiestry, niosą krzyże lub zapalone świece.
Procesje z okolicznych parafii podążają do głównych katedr. Pochody idą niemalże nieustannie, podobno nawet 30 razy w ciągu doby! Codziennie bractwa ubierają się w stroje innego koloru, odgrywają sceny z Ewangelii, grają utwory pasyjne, które powstały kilkaset lat temu.
Lamenty, posągi i baldachimy
Na ulicach andaluzyjskich miast, na przykład w Grenadzie, wierni podążają w procesji. W kawalkadzie jadą ociekające złotem i zdobieniami naturalnej wielkości (a czasem i większe!) Posągi Chrystusa, Maryi i świętych, przystrojonych w peruki i kolorowe, kosztowne, wyszywane złotem szaty. Rzeźby dekorowane są kwiatami, czasem ciężkimi, zdobionymi baldachimami. To niesamowity widok, szczególnie po zmroku, przy świetle świec!
Tłumy ciągną ulicami miast, krocząc za bogato dekorowanymi posągami i platformami, na których ustawione są całe sceny, na przykład obrazujące wjazd do Jerozolimy czy ukrzyżowanie. Często platformy takie niesione są przez członków bractw na lektykach. Noszą oni charakterystyczne długie szaty i szpiczaste kaptury na głowach. W procesjach w Wielkim Tygodniu uczestniczą także kobiety z różańcami, w białych mantylkach na głowach, czarnych sukniach przyozdobionych biżuterią.
W Sewilli tłumy pokutników zbierają się wieczorami pod katedrą. Gasną wtedy latarnie, w ciemności rozchodzą się pieśni lamentacyjne, dźwięk bębnów. W Kordobie, w Wielki Piątek wieczorem w katedrze – dawnym meczecie – odbywa się koncert chóru i orkiestry symfonicznej.
Wielki Tydzień uroczyście obchodzony jest również w Maladze. Przez cały tydzień w mieście odbywają się procesje poświęcone świątecznym wydarzeniom. Warto się na nie wybrać, by na własne oczy przekonać się jak Andaluzyjczycy obchodzą ten szczególnych dla nich okres w roku. Poniżej znajdziecie listę tegorocznych procesji zaplanowanych w Maladze:
- Niedziela 10 kwietnia(Niedziela Palmowa) – najweselsza procesja, składająca się głównie z dzieci niosących liście palmowe.
- Poniedziałek 11 kwietnia – Los Gitanos. Cyganie przemierzają centrum miasta, tańcząc i śpiewając pieśni poświęcone Chrystusowi oraz dziewiczym postaciom.
- Wtorek 12 kwietnia – Las Penas. Płaszcz posągu Dziewicy wykonany jest w całości ze świeżych kwiatów.
- Środa 13 kwietnia:
– El Rico – Postaci Chrystusa towarzyszy ułaskawiony więzień, niedawno wypuszczony na wolność.
– La Paloma – Białe gołębie towarzyszą figurze Dziewicy, podczas gdy procesja odbywa się w centrum miasta. - Czwartek 14 kwietnia:
– Cristo de Mena – Legioniści towarzyszą postaci Chrystusa przemierzającej Malagę. To jedna z najpopularniejszych procesji w Maladze.
– La Esperanza – Kolejna bardzo popularna procesja, ta ma najcięższą platformę z Figurą Dziewicy Maryi – waży ok 5 ton.
- Piątek 15 kwietnia – wszystkie procesje są uroczyste i przeważnie ciche. Las Servitas jest ostatnim orszakiem świątecznym, a światła miasta gasną, gdy przechodzi jego ulicami.
- Niedziela 17 kwietnia – na procesję Niedzieli Zmartwychwstania czarne i fioletowe suknie zastępują biało-zielone.
Wiele przydatnych i istotnych informacji na temat obchodów w Maladze znajdziecie również pod tym linkiem.
Święta inne niż zwykle
Warto wybrać się do Andaluzji na Wielkanoc. Zobaczyć w jak niezwykły sposób można uczestniczyć w religijnym święcie, jak dba się o wielowiekową tradycję obchodów Semana Santa. Można uczestniczyć w procesji bądź obserwować ją z boku, przy jednym z wielu stolików kawiarnianych. Polecamy zamówić kawę serwowaną na jeden z hiszpańskich sposobów, a do niej torrijas – przysmak na podobieństwo chałki obsmażanej w jajku z cukrem i cynamonem
Wielkanoc na Costa del Sol to także gwarancja słońca, pięknej pogody, odpoczynku. Chcesz zatrzymać się w miejscu pełnym atrakcji, a równocześnie pragniesz relaksu; chcesz chodzić po górach, leżeć na plaży, popijać drinka w jednym z luksusowych klubów plażowych? Marbella jest miejscem wymarzonym na wakacje. A kto wie, może jak wielu jej mieszkańców, którzy przyjechali „tylko na chwilę”, zapragniesz pozostać tutaj na zawsze, by rozkoszować się słońcem, spokojnym życiem w klimacie mañiany? Zobacz oferty wynajmu i sprzedaży luksusowych nieruchomości w jednym z najpiękniejszych miejsc w Hiszpanii.