14 mar 2024

Rośnie apetyt na zakup nieruchomości w Hiszpanii

Rynek nieruchomości
alt

Jak potwierdzają dane, zaprezentowane przez Registradores de Espana, w 2023 r. odnotowano niewielki spadek sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii. Jednak zdaniem ekspertów był to drugi w historii najlepszy rok dla rynku domów i apartamentów od 2007 r., czyli od pierwszych oznak kryzysu gospodarczego. Co istotne, coraz większy udział w tym rynku zyskują zagraniczni nabywcy – w tym Polacy.

Hiszpański rynek nieruchomości kwitnie

W 2023 r. w Hiszpanii zarejestrowano łącznie ponad 583 042 transakcje kupna-sprzedaży nieruchomości. Registradores de Espana zauważa niewielkie spowolnienie w porównaniu do 2021 r., a przede wszystkim do 2022 r. Rośnie natomiast udział cudzoziemców w hiszpańskim rynku nieruchomości. Dziś zakupy dokonywane przez osoby spoza Hiszpanii stanowią blisko 15% transakcji!

Coraz więcej klientów spoza Półwyspu Iberyjskiego, w tym również Polaków, decyduje się na zakup nieruchomości nad Morzem Śródziemnym. Transakcje dokonywane przez cudzoziemców utrzymywały się na podobnym poziomie co w 2022 r. W 2023 r. odnotowały natomiast niewielki spadek – o zaledwie -1,7% rok do roku. Nie zmienia to faktu, że miniony rok zamknął się wynikiem 87,4 tys. zakupów domów i apartamentów w Hiszpanii przez obcokrajowców.

Jak podkreślają eksperci, to świetne informacje dla hiszpańskiego rynku nieruchomości, gdyż ostatnie 12 miesięcy było drugim takim okresem w historii. Świadczy to o utrzymywaniu się trendu zapoczątkowanego w 2022 r., kiedy zarejestrowano łącznie 88 858 transakcji dokonanych przez obcokrajowców.

Zagraniczny popyt na nieruchomości w Hiszpanii osiągnął w IV kwartale 2023 r. 15,1% całości sprzedaży. W wynikach za okres od października do grudnia 2023 r. dominują zakupy dokonywane przez Brytyjczyków (9,8%), a za nimi plasują się Niemcy (7,3%), Francuzi (6,1%), Belgowie (5,6%), Marokańczycy (5,5%) i Holendrzy (5,3%). W pierwszej dziesiątce ponownie znaleźli się także Polacy.

Andaluzja w ścisłej czołówce

Najwięcej transakcji dokonano w regionie Walencji, zamykając rok z 28 tys. zakupów domów i apartamentów przez obcokrajowców. Pod tym względem wyróżnia się także Andaluzja z nieco ponad 17,5 tys. transakcji, kolejny raz potwierdzając swoją mocną pozycję. Na trzeciej lokacie plasuje się Katalonia z prawie 15 tys. transakcji. Nie spada zainteresowanie cudzoziemców zakupami nieruchomości na Wyspach Kanaryjskich czy na Balearach (kolejno: 7 i 5 tys. transakcji).

W Andaluzji i Katalonii transakcje dokonywane przez cudzoziemców stanowią już 15% wszystkich zakupów realizowanych na rynku nieruchomości. Natomiast na archipelagu Balearów nawet ponad 30% sprzedaży dokonują obcokrajowcy. Zdaniem ekspertów, zauważalny jest stały wzrost liczby transakcji dokonywanych przez przedstawicieli innych narodowości. I tak obywatele Zjednoczonego Królestwa dokonali jednej na 10 transakcji z udziałem cudzoziemców, co daje 8 tys. zakupów w 2023 r.

Niemcy przekroczyli 6 tys. transakcji, co stanowi 7% ​​ zakupów dokonywanych przez obcokrajowców. Francuzi, również nabywając 6 tys. domów i apartamentów, odpowiadają za 7% transakcji. Za pierwszą trójką plasują się Marokańczycy, Belgowie, Włosi, Rumuni i Holendrzy. W tym przypadku mowa jest o transakcjach na poziomie od 4 do 5 tys. nieruchomości, co odpowiada od 4,5% do 5,5% wszystkich zakupów dokonywanych przez obcokrajowców.

Polacy ponownie w TOP10

Eksperci wskazują na stały wzrost zainteresowania nieruchomościami w Hiszpanii ze strony Polaków, Chińczyków i Ukraińców, a także rosnące zaangażowanie klientów ze Stanów Zjednoczonych, którzy w 2023 r. pobili swój dotychczasowy rekord, realizując w Hiszpanii ponad 1,3 tys. transakcji. Polacy dokonali ich aż 3 123, co daje im 3,35% udziału w rynku. Nasi rodacy coraz chętniej wybierają zakup nieruchomości w Hiszpanii – nie tylko jako domu wakacyjnego czy lokaty kapitału, ale również jako miejsca do życia na stałe w tej części Europy.

Tym, co przyciąga do zakupu nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim, jest między innymi stabilność cen domów i apartamentów. Jak podkreślają analitycy, średnia cena mieszkań w Hiszpanii osiągnęła 1 963 euro/m2, co stanowi wzrost o 1% rok do roku. Mieszkania z rynku wtórnego odnotowują wręcz minimalny wzrost cen (0,2%). Dane za IV kwartał 2023 r. potwierdzają stabilność hiszpańskiego rynku nieruchomości i jego atrakcyjność dla potencjalnych nabywców.

Co ciekawe, w IV kwartale 2023 r. najwyższe ceny występowały na Balearach (3 496 euro/m2), a następnie w Madrycie (3 280 euro/m2), w Kraju Basków (2 912 euro/m2) i w Katalonii (2 487 euro /m2). Stąd wielu cudzoziemców decyduje się na zakupy w atrakcyjnych cenowo regionach, takich jak Andaluzja. Costa del Sol, czyli wybrzeże słońca, przyciąga wyjątkowymi ofertami nieruchomości, w tym w pierwszej linii morza.