09 sty 2024

Polacy inwestują w nieruchomości. Rośnie popularność Hiszpanii

Rynek nieruchomości
alt

Nieruchomości niemal zawsze były atrakcyjną i stabilną lokatą kapitału. W dobie obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce dodatkowo rośnie ich rola, co potwierdzają najnowsze badania. Jednocześnie jest coraz mocniej widoczna obecność naszych rodaków na zagranicznych rynkach nieruchomości, gdzie zdecydowanie wyróżnia się Hiszpania.

Jak i w co inwestują Polacy?

Postawy Polaków wobec finansów zostały zaprezentowane w raporcie, poprzedzonym badaniem ilościowym oraz przygotowanym na zlecenie Fundacji Think! i Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga. Potwierdza ono, iż systematycznie rośnie liczba Polaków, którzy inwestują swoje pieniądze. Aktualnie ponad 20 proc. badanych deklaruje takie działania, a kapitał lokowany jest przede wszystkim w nieruchomości. Na drugim miejscu badani wskazują przedmioty wartościowe (np. obrazy) lub kruszce (np. złoto czy srebro). Znacznie rzadziej wskazywane było inwestowanie na giełdzie (3-krotnie mniej popularna odpowiedź niż nieruchomości) oraz w fundusze inwestycyjne (5-krotnie mniej popularna odpowiedź).

Polacy podkreślają, że w decyzjach inwestycyjnych opierają się przede wszystkim na własnym doświadczeniu. Jednocześnie ponad 70 proc. badanych deklaruje, że ich sytuacja finansowa pozwala na regularne oszczędzanie, a ponad 35 proc. twierdzi, iż comiesięczne odkładanie środków nie stanowi dla nich zbyt dużego wysiłku. 17 proc. badanych jako główny cel oszczędzania wskazuje zakup nieruchomości lub samochodu. Jak podkreślają autorzy raportu, od 2015 r. widać powolny wzrost zainteresowania oszczędzaniem na zakup nieruchomości, jednak 2022 r. przyniósł wyraźny skok w tym obszarze – z poziomu 6% na 17%.

Warto podkreślić, że Polacy pozostają umiarkowanymi optymistami w kwestii finansów. Co czwarty badany szacuje, iż w najbliższej przyszłości jego sytuacja finansowa ulegnie poprawie. Nadal wielu Polaków trzyma oszczędności w przysłowiowej skarpecie. 22 proc. badanych opiera się na gotówce jako formie lokowania środków finansowych. Podejmując decyzje inwestycyjne – oprócz własnego doświadczenia – nasi rodacy kierują się także opiniami znajomych i rodziny – wskazało to 23 proc. badanych.

Nieruchomości w Hiszpanii przyciągają Polaków

Dokładnie 2 460 domów i apartamentów w Hiszpanii nabyli nasi rodacy od stycznia do września 2023 r. To więcej niż w analogicznym okresie 2022 r., zatem miniony rok może się okazać kolejnym z rekordowych pod względem udziału Polaków w hiszpańskim rynku nieruchomości. W III kwartale 2023 r. osiągnął on 3,7%, co przełożyło się na dziewiątą lokatę oraz 800 domów i apartamentów zakupionych tylko w okresie od lipca do września.

Co ciekawe, nadal ponad 90% transakcji na hiszpańskim rynku nieruchomości zawieranych jest bez finansowania kredytem hipotecznym. Strukturę zakupów w 70% stanowią apartamenty, a 30% – domy wolnostojące z prywatnymi basenami. Apartamenty to głównie transakcje w przedziale cenowym od 350 000 do 1,5 mln €. W 70% są to zakupy na rynku pierwotnym, a 30% stanowią zakupy z rynku wtórnego.

Półwysep Iberyjski przyciąga Polaków nie tylko ponad 320 słonecznymi dniami w roku oraz niepowtarzalnym klimatem Costa del Sol. W dobie pracy zdalnej coraz więcej naszych rodaków decyduje się najpierw na długoterminowy wynajem, a następnie na przeprowadzkę do Hiszpanii na stałe. Niezmiennie popularnym modelem inwestowania w nieruchomości jest zakup domu wakacyjnego, który przez pozostałą część roku można wynająć. Zapewnia to stabilną – i co najważniejsze – realną stopę zwrotu na poziomie 4-6%, zależną m.in. od lokalizacji.