27 wrz 2022

Polacy coraz chętniej kupują nieruchomości w Hiszpanii

Rynek nieruchomości
alt

Duży wpływ na doskonałe wyniki hiszpańskiego rynku mają inwestorzy zagraniczni, którzy odpowiadają obecnie za 15% wszystkich transakcji zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Wśród nich coraz silniejszą pozycję zyskują inwestorzy z Polski.

Rekordowy udział polskich kupców w 2022 r.

Drugi kwartał 2022 r. przyniósł kolejne informacje o wzroście liczby inwestorów z Polski, którzy zdecydowali się na kupno nieruchomości w Hiszpanii. Udział Polaków wśród zagranicznych inwestorów wyniósł 3,14%, co jest  lepszym wynikiem niż ten osiągnięty od stycznia do marca 2022 r. (2,39%). To największy wzrost spośród wszystkich 18 nacji, które znalazły się w kwartalnym zestawieniu! Tradycyjnie już przewodzą mu Brytyjczycy, Niemcy i Francuzi z udziałem na poziomie kolejno 12%, 9% i 7%.

2021 r. zamknięty z najlepszym wynikiem

Z danych Registradores de España wynika, że w 2021 r. odnotowano około 1140 nieruchomości w Hiszpanii, których kupcami byli obywatele Polski. To najlepszy wynik od kiedy prowadzone jest zestawienie, czyli od 2005 r.! Należy mieć na uwadze, że transakcji mogło być jeszcze więcej, ponieważ zestawienie uwzględnia jedynie zarejestrowane umowy.

Bardzo ciekawie prezentują się dane dotyczące udziału transakcji dokonywanych przez Polaków w poszczególnych autonomiach w okresie od stycznia do grudnia 2021 r. Wynika z nich, że Polacy znaleźli się w TOP10 nacji nabywających nieruchomości w Księstwie Asturii (2,67%), na Wyspach Kanaryjskich (3,08%) oraz we Wspólnocie Walencji (3,35%).

Nie oznacza to jednak, że w tych trzech regionach dokonano największej liczby „polskich” zakupów. Tych liczbowo mogło być więcej np. w Andaluzji – która od kilku lat jest liderem sprzedaży – lecz nie na tyle, aby znaleźć się w TOP10.

Jakie nieruchomości kupują Polacy?

Ze zgromadzonych danych wynika, że spośród wszystkich transakcji dokonanych przez Polaków, 75% dotyczyło nieruchomości z rynku wtórnego, zaś niecałe 25% to domy i apartamenty w Hiszpanii, nabyte na rynku pierwotnym.

Bardzo interesująco prezentuje się kwestia preferencji metrażowych nieruchomości nabywanych przez Polaków. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się małe apartamenty (poniżej 40 metrów), zaś największym nieruchomości, mierzące powyżej 80 m2. To wskazuje, że nasi rodacy coraz chętniej spoglądają w kierunku luksusowych nieruchomości, co obserwujemy także w przypadku transakcji dokonywanych w Marbelli i w pozostałych miastach na Costa del Sol.

Ewolucja polskich inwestycji w Hiszpanii

Analizując dane udostępniane od 2005 r. przez Registradores de España, możemy zaobserwować, jak z roku na rok wzrastał udział inwestorów z Polski w liczbie zakupów nieruchomości w Hiszpanii dokonywanych przez obcokrajowców. 

Jeszcze w 2012 r. udział Polaków w rynku był na tyle niski, że Registradores de España nie uwzględniało inwestycji dokonywanych przez nich w kwartalnych i rocznych zestawieniach. W następnych latach poziom inwestycji wzrastał, a Polacy stopniowo pieli się w górę rankingu, by w I i II kwartale 2022 r. osiągnąć rekordowe jak dotąd wyniki i awansować do TOP10 nacji kupujących nieruchomości w Hiszpanii. Jeśli uda się utrzymać tendencję wzrostową, to 2022 r. może być rekordowym pod względem zakupu nieruchomości w Hiszpanii przez Polaków. Do tej pory ani razu nie udało nam się bowiem przekroczyć progu 2% udziału w transakcjach dokonywanych przez obcokrajowców.

Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne dane, ogromnie cieszy nas fakt, że obecność polskich inwestorów – chętnych do zakupu nieruchomości w Andaluzji oraz w pozostałych regionach Hiszpanii – jest coraz mocniej dostrzegalna i odnotowywana przez oficjalne instytucje, zajmujące się tutejszym rynkiem nieruchomości. Szczerze wierzymy, że to nie koniec wzrostów, a liczba transakcji w kolejnych miesiącach, kwartałach i latach będzie jeszcze wyższa.