11 paź 2022

Oszałamiające jaskinie Gibraltaru

Dla turystów
alt

Jedną z największych atrakcji Gibraltaru są jaskinie oraz ogromne tunele, wydrążone w Skale Gibraltarskiej. Należą do nich m.in. kompleks Jaskini Gorhama, Jaskinia Świętego Michała oraz Wielkie Tunele Oblężnicze. Uwierzcie, wszystkie robią ogromne wrażenie!

Jaskinia Gorhama

Kompleks Jaskini Gorhama to jedno z najciekawszych miejsc na Gibraltarze, składające się z czterech różnych jaskiń. Obiekt ten od lipca 2016 r. znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zastanawiacie się, co takiego specjalnego jest w jaskiniach, że postanowiono objąć je ochroną? Otóż są one trwałym dowodem na zamieszkiwanie Półwyspu Iberyjskiego przez neandertalczyków! Kompleks nosi nazwę na cześć angielskiego oficera, który odkrył go na początku XX w.


Żródło: Commons.Wikimedia.org

Badaczom, penetrującym jaskinie od przeszło 40 lat, udało się znaleźć pozostałości narzędzi sprzed 40 tys. lat, których głównym budulcem był kamień i kości. Na jednej ze ścian odnaleziono malunki, które uznano za dowód na posiadanie przez neandertalczyków zdolności abstrakcyjnego myślenia oraz stosowania symboli. Czy tak było naprawdę? Tego już się prawdopodobnie nie dowiemy.

Ze względu na walory historyczne, dostęp do jaskiń jest limitowany i ściśle kontrolowany, a zwiedzającym musi towarzyszyć przewodnik – zatwierdzony przez dyrektora Muzeum Gibraltarskiego.

Jaskinia Świętego Michała

Planując wycieczkę po Gibraltarze oraz tamtejszych jaskiniach, obowiązkowym punktem na mapie podróży jest Jaskinia Świętego Michała. To unikatowe miejsce w skali całego Półwyspu Iberyjskiego, ale i Europy, jest krasową jaskinią – mieszczącą dwie mniejsze jaskinie oraz kompleks tuneli. Jest też najczęściej odwiedzaną z ponad 150 jaskiń, znajdujących się wewnątrz Skały Gibraltarskiej, a jej wnętrza podziwia rocznie milion turystów.

Co przyciąga turystów do tego miejsca? Wiszące i pięknie oświetlone stalaktyty. Zwiedzając jaskinie mamy wrażenie, że trafiliśmy do całkowicie innego, wręcz filmowego świata. Dodatkowym urozmaiceniem jest audytorium, stworzone w jednej z komnat jaskini. Jej naturalne walory akustyczne sprawiły, że doskonale nadaje się na organizację wyjątkowych wydarzeń. Regularnie odbywają się tam jesienne koncerty muzyki klasycznej, a w przeszłości organizowano w niej nawet… wybory Miss Gibraltaru.

Przez długi czas uważano, że znajdująca się tam Jaskinia Katedralna nie ma dna, dzięki czemu Jaskinia Świętego Michała stała się przedmiotem jednej z najsłynniejszych legend Gibraltaru. Uważano, że jest ona jednym końcem podziemnego Tunelu Ley o długości ponad 24 kilometrów, przechodzącego pod Cieśniną Gibraltarską. Legenda głosi, że makaki berberyjskie trafiły w ten sposób na słynną Skałę.

Great Siege Tunnels

Ostatnim z podziemnych miejsc Gibraltaru są Wielkie Tunele Oblężnicze (Great Siege Tunnels), wydrążone w Skale Gibraltarskiej. W przeszłości służyła ona bowiem ludności oraz jednostkom wojskowym, zamieszkującym i walczącym o Gibraltar. Tunele powstały w czasie Wielkiego Oblężenia Gibraltaru przez Francję i Hiszpanię w latach 1779-1783. Na stromej Skale Gibraltarskiej nie było możliwości zbudowania drogi, aby dowieźć sprzęt wojskowy – służący do ochrony północno-wschodniej części miasta – dlatego zdecydowano się na wydrążenie strategicznych tuneli.

Co ciekawe, prace budowlane były prowadzone ręcznie i tylko czasami wspomagano je ładunkami wybuchowymi. W 1783 r. tunel miał długość ok. 277 metrów i znajdowało się w nim kilka komór, w których zamontowano działa. Przez następne kilka lat sukcesywnie go rozbudowano, by w 1790 r. osiągnął ok. 1200 metrów długości. Walory podziemnych tuneli ponownie wykorzystano podczas II wojny światowej, rozbudowując też ich sieć. Dzisiaj pełnią one jedynie rolę atrakcji turystycznej, przyciągającej turystów z całego świata. Do całej sieci tuneli można się dostać m.in. w ramach zwiedzania rezerwatu Upper Rock.