13 maj 2022

Obłędne skały – El Torcal de Antequera

Dla turystów
alt

To wydaje się niemożliwe, że w jednym rejonie w Europie można zobaczyć tak różnorodne krajobrazy! Przedstawiamy kolejny rezerwat przyrody wpisany na listę UNESCO – El Torcal de Antequera w Andaluzji. Powiemy także kilka słów o krasologii.

Piękna lekcja geografii 

Jeśli chcesz poczuć się jak podróżnik z National Geographic, koniecznie wybierz się do Andaluzji, do rezerwatu El Torcal de Antequera w prowincji Málaga. Patrząc na krajobraz El Torcal de Antequera z daleka, w pierwszym momencie można pomyśleć, że to wielkie rzeźby wykute w skale, niczym twarze prezydentów USA w Mount Rushmore. Niezwykłe kształty skał stworzyła jednak natura, a dokładnie to woda, rozpuszczająca skały wapienne.

Kamienne miasto we mgle

Rezerwat El Torcal de Antequera (czyli kamienne miasto lub piekielne miasto), położony jest niedaleko Malagi, na wysokości 1198 n.p.m. i zajmuje powierzchnię 20 km2. W zimie panuje tutaj duża wilgotność, niezwykłe formacje skalne spowija wtedy gęsta mgła. To robi niesamowite wrażenie! Nic dziwnego, że w Torcal de Antequera kręcono chociażby film Zmierzch tytanów, opowiadający o greckim herosie Perseuszu.

Kropla drąży skałę

W El Torcal de Antequera zobaczyć można skały krasowiejące, czyli takie, które „wietrzeją”, ich kształt zmienia się pod wpływem działania wody opadowej i podziemnej. Woda rzeźbi skały nie tylko na powierzchni, ale tworzy także głębokie kominy (sięgające ponad 200 m w głąb ziemi!) oraz piękne jaskinie (prehistoryczne jaskinia Byka i Marinaleda). W kształtach skał w El Torcal de Antequera wielu dopatruje się kształtów codziennych przedmiotów: śruby, kapelusza, kielicha czy lornetki.

Badaniem powstających w ten sposób skał zajmuje się krasologia. Formacje skalne, żłobione przez wodę, zobaczyć można w wielu miejscach na świecie. W Ameryce Północnej w Jaskini Mamuciej, w Parku Narodowym Nahanni, na Morawach i na Węgrzech. W Polsce krajobrazy takie charakterystyczne są dla Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Sudetów (Masyw Śnieżka i Jaskinia Niedźwiedzia) i Gór Świętokrzyskich.

Raj nie tylko dla kretów

Sam rezerwat dzieli się pod względem rzeźby terenu na cztery części: Góry Łyse, Torcal Wysoki, Torcal Niski i otaczające cały teren rezerwatu urwiska i zbocza. Na tym terenie żyje ponad 100 gatunków zwierząt oraz rośnie prawie 600 gatunków roślin.

Podczas wycieczki po rezerwacie zobaczyć można kozice górskie, borsuki, krety, króliki i lisy (w końcu podziemne korytarze to ulubione miejsca do życia!). Występuje tutaj także wiele gatunków gadów, płazów oraz ptaków: w tym sępy płowe, orły czy jaskółki skalne. W szczelinach rosną rośliny odporne na suszę, lnica, skalnice czy fiołki. Wyższe partie porastają niewysokie drzewa, przede wszystkim klony, czarny bez i głóg.

Wybierz się na wycieczkę

Rezerwat powstał, aby zatrzymać na tym niezwykłym terenie ekspansję człowieka i jego ingerencję w naturę. W latach siedemdziesiątych zamknięto tutaj kamieniołomy (kamień wydobywano tutaj już w czasach rzymskich) oraz znacząco ograniczono wypasanie bydła. El Torcal de Antequera poznawać można podczas trwającej 3h wycieczki z przewodnikiem lub samemu. Informacje praktyczne znajdziesz tutaj.

Cuda natury w Andaluzji

Andaluzja i Costa del Sol to nie tylko plaże, morze, delfiny i palmy. To jeden z najbardziej różnorodnych krajobrazów w Europie. Góry, zielone doliny, bagna w rezerwacie Doñana, na których wylęgają się miliony ptaków, wulkaniczne skały w rezerwacie Cabo de Gata, które wbijają się w morze… I łagodne kształty formacji skalnych w El Torcal de Antequera, wyglądające jak poukładane na sobie owalne kamyki.

Zanurz się w niesamowitej przyrodzie Andaluzji. Wybierz się do Hiszpanii na dłużej, aby w pełni poznać jej wyjątkowe atrakcje. Szukasz domu lub luksusowego mieszkania z widokiem na morze do wynajęcia, zobacz polecane oferty tutaj.

Zob. M. Janusz, M.W. Lorenc, Torcal de Antequera – kamienne miasto w Andaluzji, „Geoturystyka”, nr 3-4 (22-23), 2010, dostępne na stronie