13 wrz 2023

Nieruchomości w Hiszpanii wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem

Rynek nieruchomości
alt

Hiszpański rynek nieruchomości nadal osiąga wyniki zbliżone do najlepszych rezultatów na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Pomimo wahań w zakresie liczby zawartych transakcji, jedna rzecz pozostaje niezmienna – Andaluzja jest regionem budzącym największe zainteresowanie wśród inwestorów – nie tylko z Europy.

Kwartalny wzrost i nieznaczny spadek rok do roku

Drugi kwartał 2023 r. potwierdził przewidywania ekspertów dotyczące sytuacji na hiszpańskim rynku nieruchomości, który po wzroście liczby transakcji w I kwartale (na poziomie 7,2%) tym razem odnotował 5,2% spadek kwartał do kwartału oraz 7% spadek względem II kwartału 2022 r. Jednak wyniki nadal są wysokim poziomie i potwierdzają siłę rynku oraz jego atrakcyjność dla inwestorów z całego świata. W II kwartale 2023 r. zarejestrowano 151 983 transakcje zakupu i sprzedaży hiszpańskich nieruchomości – o ponad 9 tys. mniej niż w okresie styczeń-marzec 2023 r.

Podział na rynek wtórny i pierwotny pokazuje spadki kwartalne w obu kategoriach, ze wskaźnikami wynoszącymi odpowiednio -5,7% i -5,6%. W porównaniu z tym samym kwartałem 2022 r. to rynek wtórny odnotował korektę – w przeciwieństwie do wzrostu na rynku pierwotnym. W przypadku rynku wtórnego zarejestrowano 123 244 transakcje kupna-sprzedaży i spadek o 1 2 786 transakcji, a w przypadku pierwotnego – 28 739 transakcji, przy wzroście o 860 transakcji.

Andaluzja nieprzerwanie króluje nad innymi regionami

Przyglądając się tegorocznym rezultatom, nie sposób pominąć osiągnięć Andaluzji na tle poszczególnych wspólnot autonomicznych, która cieszy się powodzeniem również ze względu na korzystne zmiany podatkowe (więcej o nich przeczytacie tutaj). W poprzednich latach, kiedy widoczne były nieprzerwane wzrosty, dotyczyły one wszystkich wspólnot. Ta sytuacja jednak nie powtórzyła się w II kwartale 2023 r. Rozkład terytorialny wyników pokazuje, że jedynie 4 wspólnoty osiągnęły wzrost kwartał do kwartału, przy spadkach w 13.

Wspólnoty autonomiczne, które zarejestrowały największą liczbę transakcji kupna-sprzedaży mieszkań w II kwartale 2023 r., to: Andaluzja (30 698), Walencja (25 114), Katalonia (24 210) i Wspólnota Madrytu (18 895). Ich udział w rynku w odniesieniu do całej Hiszpanii wynosiły odpowiednio 20,46%, 16,12%, 15,95% i 12,35%. Te cztery wspólnoty łącznie odpowiadają więc za ponad 64% rynku transakcji zakupu i sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii, podczas gdy żadna z pozostałych wspólnot nie przebiła poziomu 5% udziału w rynku.

Andaluzyjskie prowincje cieszą się wzięciem

Wyniki poszczególnych wspólnot przełożyły się również na osiągnięcia znajdujących się w nich prowincji. W skali całej Hiszpanii, 11 prowincji odnotowało kwartalne wzrosty. Prowincje, które zarejestrowały największą liczbę transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości w II kwartale 2023 r., to: Madryt (18 895), Barcelona (15 628), Alicante (12 622), Walencja (9 829), Malaga (8 931), Sewilla (5 648) i Murcja (5 195).

Łącznie w czołowej dziesiątce zestawienia hiszpańskich prowincji, w których dokonano najwięcej transakcji, znalazły się trzy leżące w Andaluzji. Poza wymienionymi powyżej Malagą i Sewillą, warto spojrzeć także na wyniki Kadyksu (3,8 tys. transakcji). Łącznie te trzy prowincje odpowiadają za ponad 14,5 tys. transakcji i mają blisko 10% udziału w całym hiszpańskim rynku nieruchomości.

Siłę i atrakcyjność andaluzyjskiego rynku nieruchomości potwierdzają także kolejne dane. Otóż przyglądając się wynikom, osiąganym przez poszczególne wspólnoty autonomiczne i wchodzące w ich skład prowincje, wyniki Malagi (w której znajduje się Costa del Sol), są lepsze niż trzynastu autonomii. Z kolei według redaktorów International Living, Costa del Sol jest jednym z najlepszych miejsc na zakup nieruchomości w Europie.

Hiszpańskie nieruchomości przyciągają inwestorów z całego świata

Rynek nieruchomości w Hiszpanii od wielu lat cieszy się szerokim zainteresowaniem inwestorów, pochodzących z niemal każdego zakątku świata. Od dawna ich udział w obrocie nieruchomościami wynosi od 10 do 15%. Niezmiennie na czele rankingu inwestorów zagranicznych stoją Brytyjczycy i Niemcy, jednak w ostatnich latach obserwujemy istotne zmiany wśród nacji zainteresowanych zakupem nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim.

Jak podaje CNBC, w latach 2019-2021 liczba Amerykanów mieszkających w Hiszpanii wzrosła o 13%, a sprzedaż nieruchomości Amerykanom zwiększyła się aż o 88% w okresie od pierwszej połowy 2019 r. do pierwszej połowy 2022 r. Jeśli dynamika zainteresowania ze strony mieszkańców Stanów Zjednoczonych utrzyma się na tym samym poziomie wzrostu, to w najbliższych latach może dość do istotnych przetasowań w zestawieniu nacji najchętniej kupujących nieruchomości w Hiszpanii. Obecnie Amerykanie plasują się w nim na 14. miejscu, a wyprzedzają ich m.in. Polacy (9. miejsce).

Dane jasno wskazują zatem, iż atrakcyjne lokalizacje – takie jak Costa del Sol, Sewilla czy Malaga – cieszą się zainteresowaniem nie tylko Europejczyków, lecz także mieszkańców innych kontynentów, których Hiszpania przyciąga dzięki opinii doskonałego miejsca do życia.

Więcej informacji na temat zainteresowania hiszpańskimi nieruchomościami ze strony polskich inwestorów znajdziecie na naszym blogu.