09 sie 2022

Nieodkryta perła Andaluzji

Dla turystów
alt

Choć znajduje się blisko Kordoby, zachwyca oliwnymi gajami, górskimi krajobrazami i bogactwem wielokulturowej architektury oraz oferuje rozbudowaną bazę noclegową, turyści nieczęsto tu zaglądają. Prowincja Jaen – bo o niej mowa – to wciąż nieodkryta perła Andaluzji. A jej sercem jest imponująca pod wieloma względami katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Jaen to największy światowy producent oliwy z oliwek, a przy okazji miejsce, w którym można podziwiać wspaniałe dziedzictwo przenikających się różnorodnych kultur. Będąc w stolicy regionu, nie sposób nie zwrócić uwagi na położony na wzgórzu zamek (Castillo de Santa Catalina), zachwycające XI-wieczne łaźnie arabskie, a także ogromną, kunsztownie ozdobioną katedrę. To właśnie o niej dziś Wam opowiemy.

Majestatyczne serce Jaen

Na centralnie położonym placu – Plaza de Santa María – stoi wzniesiona w XVI wieku perła andaluzyjskiej architektury, katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Catedral de la Asunción). Postawiona ona została w miejscu zburzonego w czasach rekonkwisty meczetu, a jej podwaliny powstały tuż po wypędzeniu Maurów. Pierwotny projekt budowli – o cechach wyraźnie gotyckich – wykonał ceniony hiszpański architekt Andrés de Vandelvir, ponieważ jednak sam proces wznoszenia katedry trwał półtora wieku, z czasem nabrała ona cech renesansowych oraz – w mniejszym stopniu – barokowych.

Katedra uderza swym ogromem. Z założenia miała być ona miejscem przestronnym, w którym zmieszczą się tysiące wiernych przybywających z całej Europy. Skąd to zainteresowanie świątynią? Otóż to właśnie w niej przechowywana jest niezwykle ważna dla świata katolickiego relikwia – Santo Rostro, czyli chusta, którą święta Weronika otarła twarz Chrystusa podczas jego drogi na Golgotę.

Charakterystycznymi elementami tej budowli sakralnej są dwie majestatyczne wieże, kunsztownie zdobione portale, a także nawiązująca do dekoracji znanych z bazyliki watykańskiej fasada z barokowymi rzeźbami przedstawiającymi Ewangelistów, Ojców Kościoła oraz zdobywcę miasta – Ferdynanda III (jego wzrok nieprzypadkowo skierowany jest ku byłej twierdzy Maurów – Castillo de Santa Catalina). Twórcą tych ozdabiających fasadę rzeźbionych postaci był pochodzący z Sewilli XVII-wieczny artysta Pedro Roldán.

Kunszt andaluzyjskich mistrzów

Wnętrza katedry w Jaen zachwycają niekłamanym artyzmem. Nie sposób nie zwrócić tu uwagi na barokowe oraz neoklasycystyczne kaplice, zapierającą dech barokowo-manierystyczną kopułę, monumentalny chór (jeden z największych w Hiszpanii), piękny kapitularz czy wspaniale, pochodzące z XVI wieku stalle w prezbiterium. Nie można też zapominać o najważniejszym elemencie, który przyczynił się do umieszczenia tego miejsca wśród najważniejszych punktów na chrześcijańskiej mapie świata, czyli Capilla Mayor, w której przechowywana jest chusta świętej Weroniki z odbiciem twarzy Chrystusa.

Spędzając wakacje w Andaluzji, warto pamiętać o Jaen i odwiedzić to malowniczo położone miasto choćby po to, aby zwiedzić tę monumentalną budowlę, tak dobitnie związaną z fascynującą historią regionu. Szczególnie że w 2007 roku katedra ta została jednym z finalistów konkursu wyłaniającego 12 skarbów Hiszpanii.