18 mar 2022

Mudejar – bajeczne budowle Andaluzji

Dlaczego Hiszpania i Costa del Sol?
alt

Czy wiesz, dlaczego pałac-forteca Alhambra przyciąga co roku miliony turystów? Dziś opowiemy o stylu w architekturze, który zobaczysz w wielu miastach Półwyspu Iberyjskiego. Dowiedź się jak rozpoznać mudejar.

Architektura tych, którzy zostali

Kim byli Maurowie? W czasach średniowiecza nazywano tak ludy zamieszkujące południową część Półwyspu Iberyjskiego i wyznające islam. Ich plemiona panowały w tej części Hiszpanii przez prawie 800 lat. O ich historii przeczytasz tutaj: Potęga i upadek – Maurowie w Hiszpanii A mudejar? To styl, w jakim wznosili swoje budynki Maurowie. Czym się wyróżnia?

Ornament z pisma i koronkowe okna

Maurowie ozdabiali mury, ramy drzwi czy bram rzędami pisma arabskiego. Z czasem pojawiły się także dekoracje łączące rzędy pisma z kwiatami oraz wykorzystujące pismo pochyłe.

Innym sposobem zdobienia ścian było stosowanie różnych kolorów cegły (widać to na przykład w Alhambrze), pasy z kolorowych cegieł zobaczyć można także na murach minaretu La Giralda w Sewilli.

Mudejar poznaje się także po charakterystycznych oknach – celiosa. Są to ażurowe płyty z rzeźbionymi zdobieniami, które przypominają plecionkę. Charakterystyczne są także okna z ostrymi łukami, które otaczają dekoracje w formie wiązanek kwiatów (girlandy).

Roślinne maureski

Maureski to symetryczne dekoracje na ścianach w formie wici roślinnej. Na malowidle z pojedynczej łodygi wyrasta bujne pnącze, przeplatające się kwiaty, mocno stylizowane. Maureski (zwane także arabeskami) malowano również na kolorowych płytkach ceramicznych. Ten rodzaj dekoracji ceramicznej wynaleziono w Maladze i stosowano aż do końca XV wieku.

Azulejos – dekorowane kafelki

Pierwotnie azulejos miały kolor niebieski (azul – niebieski). Po raz pierwszy dekorację z nich wykonano w Sewilli w XII wieku. Na powierzchni kafelków z czasem pojawiło się więcej kolorów, dekorowano je motywami geometrycznymi i kwiatowymi. Dziś to jedna z najbardziej rozpoznawalnych cech architektury Andaluzji.

Koniec ery mauretańskiej

Rozkwit architektury mudejar przypada na X wiek – jego największym osiągnięciem jest meczet w Kordobie. W XI wieku, kiedy chrześcijanie coraz bardziej starają się odbić Półwysep, z Maroka przybywają Amborawidzi. Po nich władzę nad księstwami arabskimi przejmują Nasrydzi. To ostatnia dynastia Maurów w Hiszpanii. Jej królowie, chociaż tracą coraz więcej wpływów na rzecz królów katolickich, rozwijają Grenadę i Alhambrę. Styl, jaki do dziś podziwiać możemy w Sewilli, miał wpływ nie tylko na hiszpańską architekturę, lecz również na budowle w Afryce Północnej.

Po dzień dzisiejszy, w Andaluzji spotkać można nawiązania do stylu arabsko-hiszpańskiego. Wciąż modne są azujehos, zdobiące wnętrza luksusowych domów i restauracji na Costa del Sol. W miastach Andaluzji zobaczyć można także późniejsze budynki, powstałe w XIX i na przełomie XX wieku. Były to czasy zachwytu Orientem. Budowano pałace, synagogi, dworce, hale targowe w stylu neomauretańskim.

Piękno Andaluzji

Wiele osób, które przyjeżdża na Costa del Sol, do Marbelli czy Malagi, chce pozostać tutaj na zawsze. Trudno nie zakochać się w słońcu, morzu, spokoju. Jeśli szukasz apartamentu na wynajem albo luksusowej willi do kupienia w Hiszpanii sprawdź naszą ofertę nieruchomości w Marbelli.