05 lip 2022

Miasto wielkiego artysty

Dlaczego Hiszpania i Costa del Sol?
alt

25 października 1881 roku w Maladze przyszedł na świat jeden z najbardziej znanych artystów XX wieku. Jego twórczość zmieniła postrzeganie sztuki, była początkiem wielkiego ruchu awangardowego w sztuce. O kim mowa? O Pablo Picasso!

Picasso urodził się w rodzinie rysownika, to właśnie ojciec odkrył jego talent plastyczny. Picasso najbardziej kojarzony jest z kubizmem i malarstwem, chociażby obrazem Panny z Awinionu, na którym ukazał kobiety o geometrycznych kształtach, z twarzami przypominającymi afrykańskie maski. Artysta zajmował się jednak wieloma dziedzinami sztuki: rzeźbą, ceramiką, grafiką oraz… poezją!

Okres niebieski, cyrkowcy i minotaury

Podobno Pablo Picasso nigdy nie malował jak dziecko, jego najwcześniejsza zachowana praca, z czasu, kiedy miał 8 lat, to obraz Pikador, wykonany techniką olejną.

Pierwszy okres w twórczości malarskiej Picassa nazywany jest niebieskim. Tematyka obrazów dotyczyła scen z życia biednych ludzi, utrzymanych w niebieskich, zimnych, melancholijnych barwach. Kolejną fascynacją malarza było życie cyrkowców. Picasso malował kuglarzy, arlekiny i cyrkowców przygotowujących się do występów. Te cykle obrazów zaliczane są do okresu różowego.

Skąd się wziął kubizm?

Picasso początkowo kształcił się w Hiszpanii, później wyjechał do miasta, do którego zjeżdżali artyści z całego świata – do Paryża. To tutaj młody Hiszpan poznał sztukę Paula Cézanne’a, prekursora impresjonizmu i kubizmu. Picasso zafascynowany jego poszukiwaniami nowego stylu, uproszczenia, geometryzacji, rozpoczął poszukiwania nowej formy wyrazu. Nie tylko Cézanne miał wpływ na zwrot twórczości Picassa w kierunku geometryzacji. Także coraz bardziej popularna wtedy sztuka ludów iberyjskich i afrykańskich, w szczególności rzeźby i maski, zafascynowały artystę. Sam zaczął rzeźbić maski podobne do afrykańskich wizerunków. Były to formy uproszczone, których zadaniem przestało być oddanie rzeczywistości czy podobieństwa. Tego wcześniej w europejskiej sztuce nie było!

Nowy rozdział w dziejach sztuki

Kubizm zrewolucjonizował myślenie o sztuce i o jej związkach z naturą. Picasso wraz z Georges’em Braque opracował zasady kubizmu. Terminy „kubizm” i „ku­biści” ( z franc. cube, czyli „sze­ścian”, „kostka”), zostały użyte złośliwie dla wyśmiania Bra­que’a i Picassa. Jednak szybko przyjęły się, tracąc negatywne znaczenie.

Kubizm to nie tylko rodzaj malarstwa, to zmiana artystycznego języka – na przykład kubizm analityczny polegał na takim skonstruowaniu przestrzeni obrazu, które pozwalało na ukazanie na płótnie równocześnie wielu aspektów przedmiotu, pokazanie go z kilku stron na raz – z lotu ptaka i żabiej perspektywy.

Obrazy, rzeźby, corrida

W 1906 roku Picasso namalował portret poetki Gertrudy Stein, przygotowywał pierwsze szkice do obrazu Panny z Awinionu. Rok później Picasso poznał Braque’a, wykonał trzy rzeźby w drewnie i w kamieniu. Najbardziej znaczące jego rzeźby powstały jednak po 1929 roku. Picasso tworzył ażurowe konstrukcje metalowe, rzeźby figuralne o cechach surrealistycznych oraz kompozycje tzw. rzeczy gotowych np.: Głowa kobiety, Człowiek z jagnięciem lub Koza.

Guernica – jeden z najbardziej znanych obrazów Picassa powstał jako protest po wydarzeniach mających miejsce 26 kwietnia 1937 roku. Miejscowość Guernica y Luna w autonomicznej republice Basków została zbombardowana. Wiadomość o tym okrucieństwie szybko rozeszła się po Europie. Picasso w geście sprzeciwu namalował wstrząsający obraz, o wymiarach 3,49×7,77 metra. Wyraził wojnę jako corridę splugawioną, corridę, w której uczono się zabijać bez ryzyka, ginąć bez sławy, zwyciężać bez radości – pisał badacz kubizmu, Mieczysław Porębski.

Źródło: Commons.Wikimedia.org

Muzeum Picassa w Maladze

Kolekcja zgromadzona w muzeum w Maladze składa się z ponad 230 prac. Wśród zgromadzonych w nim dzieł zobaczyć można prace prezentujące wszystkie etapy w jego sztuce, przykłady portretów, rzeźb, ceramiki, obrazy ukazujące Minotaura lub wojowników.

Pepe Karmel, kurator wystawy w muzeum w Maladze tak opowiada o sztuce Picassa: W ciągu zaledwie kilku lat Picasso przeszedł od dramatyzmu i czułości okresów błękitu i róży do mózgowego eksperymentu kubizmu. Po I wojnie światowej wynalazł nową, nowoczesną formę klasycyzmu. W latach 20. i 30. XX wieku wędrował tam i z powrotem wśród kubizmu, klasycyzmu i surrealizmu. Po II wojnie światowej wymyślił nowe style, dla których historycy sztuki wciąż nie znaleźli nazw. Najbardziej znany jako malarz, ale był też największym rzeźbiarzem XX wieku. (zob. www.museopicassomalaga.org).

Źródło: Commons.Wikimedia.org

Wycieczka do Malagi

Malaga – jedno z najpiękniejszych miast Andaluzji, niedaleko luksusowego kurortu Marbelli – kusi turystów z całego świata różnorodnością, piękną architekturą, doskonałą andaluzyjską kuchnią, prawdziwym flamenco, kawą serwowaną na wiele sposobów. Szukając słońca i spokoju na Costa del Sol warto zajrzeć do tego niezwykłego miasta, żeby lepiej poznać kulturę regionu, z którego pochodził Pablo Picasso. Przyjedź na Costa del Sol i dowiedź się, dlaczego to najlepsze miejsce do życia na Ziemi!