14 paź 2022

Malaga TechPark, czyli hiszpańska Dolina Krzemowa

Dlaczego Hiszpania i Costa del Sol?
alt

Parque Tecnológico de Andalucía, znany również jako Málaga TechPark, ma na celu wspieranie rozwoju gospodarczego Andaluzji, przyciągając do niej inwestorów i firmy z całego świata. Obecnie kompleks ten jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w całej Hiszpanii.

Rozwój Málaga TechPark

Oficjalne otwarcie odbyło się 9 grudnia 1992 roku, cztery lata po rozpoczęciu przygotowań formalnych i prac budowlanych. W pierwszym okresie działalności Málaga TechPark liczył zaledwie 8 firm i 130 pracowników. Dzisiaj strefa technologiczna w Maladze jest najważniejszą tego typu w południowej Hiszpanii.

Po 30 latach funkcjonowania Parque Tecnológico de Andalucía obejmuje obszar ponad 2 mln m2, z czego aż 900 tys. m2 stanowią tereny zielone! Ponadto TechPark posiada wysokiej jakości infrastrukturę i usługi dostosowane do potrzeb firm funkcjonujących na jego terenie. Działające tam przedsiębiorstwa mają do dyspozycji wszelkiego rodzaju biura o powierzchni od 20 m² do 3000 m², a także szeroką gamę gruntów gotowych pod budowę nowych powierzchni.

Dzisiaj na terenie Málaga TechPark funkcjonuje ponad 600 firm z 30 krajów, zatrudniających ok. 20 tys. pracowników. Miejsce to stało się idealnym partnerem dla start-upów, które chcą rozpocząć działalność w Hiszpanii – obecnie zrzeszonych jest w nim 150 takich podmiotów. Z dostępnych danych wynika, że roczny obrót firm zgromadzonych w Parque Tecnológico de Andalucía przekracza 2 mld euro.

Władze Málaga TechPark nie poprzestają jednak na dotychczasowych osiągnięciach. W ciągu najbliższych 20 lat planują podwojenie liczby pracowników oraz firm przynależących do hiszpańskiej Doliny Krzemowej, jak i zwiększenie powierzchni zabudowy o 150 tys. m2.

Invest in Andalucía

Rząd Andaluzji dokłada wszelkich starań, aby przyciągnąć inwestorów do tego hiszpańskiego regionu. Kilka lat temu powołano inicjatywę Invest in Andalucía, która tworzona jest przez zespół doświadczonych w zakresie inwestycji międzynarodowych ekspertów z wielu dziedzin, oferujący bezpłatne usługi dostosowane do potrzeb zagranicznych firm planujących wejście na rynek Andaluzji. W ramach tej inicjatywy prowadzone są spotkania i konferencje, na których inwestorzy mogą bliżej przyjrzeć się lokalnym firmom, a także udzielane są porady formalno-prawne niezbędne do inwestowania w regionie.

Wsparcie dla nieruchomości

Władze lokalne nie ograniczają się jedynie do wsparcia podmiotów funkcjonujących w obszarach technologicznych, wytwórczych czy przemysłowych. W ostatnim czasie ogromne wsparcie uzyskał także segment obrotu nieruchomościami w Andaluzji. Pod koniec 2021 r. lokalny rząd ogłosił bezterminową prolongatę obniżonego i ujednoliconego podatku od przeniesienia własności w przypadku kupna nieruchomości z rynku wtórnego.

Z kolei we wrześniu 2022 r. rząd Andaluzji zapowiedział wprowadzenie 100% bonifikaty na podatek od majątku. Tym samym stała się ona drugim – po Madrycie – regionem Hiszpanii, w którym mieszkańcy i rezydenci nie będą musieli płacić progresywnego podatku od majątku, którego wartość przekracza 700 tys. euro.

Hub technologii w Andaluzji

Sektory najmocniej obecne w Málaga TechPark to: informatyka, elektronika, telekomunikacja oraz usługi inżynieryjne i doradcze. Większość firm koncentruje się na technologiach informatycznych, telekomunikacji oraz badaniach i rozwoju. Należą do nich niektóre międzynarodowe koncerny, takie jak: Oracle, Ericsson, IBM, TDK, Ciklum, CGI, Accenture, Huawei czy Ernst & Young.

Potencjał Parque Tecnológico de Andalucía dostrzegają również polskie firmy. W 2021 r. do grona przedsiębiorstw posiadających swoje siedziby lub oddziały w Málaga TechPark dołączyła wrocławska firma Hicron, świadcząca usługi informatyczne oraz biznesowe dla dużych i średnich firm na całym świecie, w tym w Australii, Stanach Zjednoczonych, na Bliskim Wschodzie i w Europie.

Google inwestuje w Maladze

W ostatnim czasie potwierdzona została obecność Citibanku, a kilka tygodni temu Vodafone potwierdził swoje zaangażowanie w stolicy Malagi. Również Google rozpoczyna inwestycje na Półwyspie Iberyjskim. Inne międzynarodowe koncerny, takie jak Accenture, Ciklum, Ravenpack, The Workshop i Adsmurai, są już na Costa del Sol i również rekrutują pracowników.

Nowe centrum cyberbezpieczeństwa Google w Maladze będzie składać się z 2500 m2 powierzchni, zlokalizowanej przy Paseo de La Farola – między Muelle Uno a plażą La Malagueta, w dawnej siedzibie Rządu Wojskowego. Biuro amerykańskiego koncernu będzie oferować szkolenia, prelekcje, warsztaty, a także mentoring w kwestiach bezpieczeństwa komputerowego, badań i rozwoju produktów.

W nowym ośrodku w Maladze rozpocznie działalność spółka należąca do Google – VirusTotal. Firma, która stale współpracuje z Uniwersytetem w Maladze w celu promowania ekosystemu technologicznego, wkrótce będzie mogła wykonywać swoją pracę w zakresie cyberbezpieczeństwa z tego innowacyjnego centrum doskonałości. Dzięki zespołowi, składającemu się z 40 pracowników, VirusTotal dysponuje największą na świecie bazą danych o cyberbezpieczeństwie, analizującą dziennie ponad dwa miliony plików i adresów URL (pół miliona z nich jest podejrzanych). Wśród swoich klientów ma takie firmy jak Facebook, Apple, Netflix czy Samsung.

Fuencisla Clemares, dyrektor Google w Hiszpanii, ogłosiła prawie rok temu, że koncern zainwestuje 500 milionów euro w tym kraju, aby „przyspieszyć” cyfryzację. Prace adaptacyjne tego ośrodka już trwają i to w dobrym tempie. Nowe obiekty technologicznego giganta w stolicy Costa del Sol mają otworzyć swoje podwoje na początku 2023 r., czyli nieco ponad rok przed planowanym otwarciem.

Bernardo Quintero, założyciel VirusTotal i jedna z czołowych postaci Google w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, przypomniał na Twitterze, że nieruchomość wybrano w grudniu 2018 r. – nieco ponad 3 lata temu – kiedy perspektywa pandemii była jeszcze odległa.