Hiszpania to nie tylko wyjątkowe krajobrazy, fascynująca kultura i przyjazny klimat. To również, a może przede wszystkim, atrakcyjne miejsce do życia, pracy oraz inwestowania. Jak wskazują najnowsze dane Eurostatu, do zakupu nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim zachęcają również ich ceny – rosnące znacznie wolniej niż chociażby w Polsce.
Zmiany na europejskim rynku nieruchomości
Jak wynika z danych za IV kwartał 2023 r., ceny nieruchomości w strefie Euro spadły o 1,1 proc., a w Unii Europejskiej wzrosły o 0,2 proc. – w porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej. Nieco bardziej zróżnicowana jest sytuacja w przypadku poszczególnych państw. W oczy rzuca się duża dysproporcja pomiędzy krajami, gdzie ceny nieruchomości szybują w górę, a tymi, gdzie pozostają na stabilnym poziomie lub istotnie spadają.
Wśród państw członkowskich, osiem wykazało roczny spadek cen nieruchomości pomiędzy IV kwartałami 2023 r. i 2022 r., a osiemnaście – roczny wzrost. Największe spadki odnotowano w Luksemburgu (-14,4 proc.), w Niemczech (-7,1 proc.) i w Finlandii (-4,4 proc.). Polaków nie zdziwi fakt, że największe wzrosty odnotowano właśnie nad Wisłą (+13 proc.), w Bułgarii (+10,1 proc.) oraz w Chorwacji (+9,5 proc.). Średnia dla strefy euro wyniosła -1,1 proc.
W porównaniu z III kwartałem 2023 r., ceny spadły w jedenastu państwach członkowskich, były stabilne w jednym (Włochy) i wzrosły w czternastu krajach Unii Europejskiej. Największe spadki odnotowano we Francji (-2,7 proc.), na Łotwie (-2,5 proc.), a także w Danii i Szwecji (w obu przypadkach -2,3 proc.), podczas gdy największe wzrosty zanotowano w Polsce (+4,8 proc.), w Chorwacji (+3,4 proc.) oraz w Irlandii (+3 proc.). Dla strefy euro ceny spadły średnio o 0,7 proc.
Stabilnie na Półwyspie Iberyjskim
Porównując IV kwartały 2023 r. i 2022 r., ceny nieruchomości w Hiszpanii wzrosły ponad 3-krotnie mniej niż w Polsce – o 4,3 proc. Z kolei w porównaniu z III kwartałem 2023 r. spadły o 1 proc., co świadczy o stabilności hiszpańskiego rynku nieruchomości. Potwierdzają to również wcześniejsze dane Registradores de Espana. Pomimo bardzo dużego zainteresowania domami i apartamentami na Półwyspie Iberyjskim m.in. ze strony naszych rodaków, sytuacja na tutejszym rynku jest znacznie stabilniejsza niż w Polsce.
Jednak nie tylko ceny nieruchomości sprawiają, że Hiszpania zyskuje na znaczeniu jako nowe miejsce zamieszkania – również wśród Polaków. Dobrze czujemy się w Andaluzji, ponieważ mieszkańcy są podobnie nastawieni i mają podobne wartości, takie jak: rodzina, spotkania, znajomi, dobre jedzenie i wspólne posiłki. Jednocześnie nie wiedzą, czym jest pośpiech, co sprzyja relaksowi i spokojnemu życiu na Costa del Sol, na które decyduje się coraz więcej Polaków.
Coraz większe znaczenie ma także stabilność geopolityczna Hiszpanii, co wpływa również na rynek nieruchomości. W dobie wojny w Ukrainie stał się on bezpieczną przystanią dla inwestorów, którzy chcą ulokować swój kapitał lub szukają miejsca na spokojną emeryturę w przyjaznym klimacie. Jest to coraz bardziej widoczne wśród Polaków, którzy plasują się w czołówce nabywców apartamentów i domów na Półwyspie Iberyjskim.