„Cyfrowi nomadzi” (ang. digital nomads) to osoby, wykonujące pracę zdalną przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Nie są zatem przywiązane do jednego, konkretnego miejsca zamieszkania i mogą wykonywać swoje zawodowe obowiązki z niemal dowolnego miejsca. Coraz więcej osób decyduje się na taki tryb życia, a rajem dla „cyfrowych nomadów” stała się Hiszpania.
Hiszpania rajem dla cyfrowych nomadów
Jak wskazali eksperci VisaGuide.World, liderem rankingu krajów, które są najchętniej wybierane przez „cyfrowych nomadów”, jest Hiszpania. Przygotowując analizę, brano pod uwagę takie kryteria jak: dostępność wiz, szybkość internetu, polityka podatkowa, wysokość dochodów wymaganych do ubiegania się o wizę, koszty utrzymania, globalny wskaźnik zdrowia czy atrakcyjność turystyczna. Uszeregowano państwa pod względem poszczególnych obszarów – istotnych punktu widzenia „cyfrowych nomadów”.
Na pierwsze miejsce w rankingu Hiszpania pracowała od dawna. Od 2023 r. hiszpańska wiza dla pracowników zdalnych jest dostępna także dla obywateli spoza UE, którzy pracują zdalnie dla firm spoza Hiszpanii. Wnioskodawcy nie mogą mieszkać nielegalnie w Hiszpanii w momencie składania wniosku i nie mogą mieszkać w tym kraju w ciągu pięciu lat przed złożeniem wniosku. Dodatkowe kryteria, jakie muszą spełniać „cyfrowi nomadzi” to niekaralność w Hiszpanii, ale również gdziekolwiek indziej, przez 5 lat przed złożeniem wniosku.
Wymagania dotyczą także kwestii stricte zawodowych. Wnioskodawcy muszą potwierdzić, iż pracowali ze swoimi klientami lub firmą przez ponad 3 miesiące przed złożeniem wniosku, a firma, dla której pracują, musi działać przez co najmniej rok. Muszą także posiadać umowę o pracę lub – jeśli pracują jako freelancerzy – wykazać, iż byli regularnie zatrudnieni przez firmę poza Hiszpanią, a ich praca może być wykonywana zdalnie. Wymagane jest także potwierdzenie kwalifikacji lub doświadczenia zawodowego, wynoszącego minimum 3 lata.
Poza ubezpieczeniem zdrowotnym, konieczna jest także… samowystarczalność. Oznacza to, iż „cyfrowi nomadzi” posiadają próg dochodu w postaci 200% miesięcznego minimalnego wynagrodzenia w kraju, możliwy do udowodnienia za pomocą wyciągów bankowych, umów i faktur. Obecnie próg wynosi 2 334 euro miesięcznie lub 28 000 euro rocznie. Hiszpania umożliwia także małżonkom i członkom rodzin dołączenie do „cyfrowych nomadów” po spełnieniu kolejnych progów dochodu.
Dlaczego właśnie Hiszpania?
„Cyfrowi nomadzi” wybierają Półwysep Iberyjski z kilku powodów. Po pierwsze, Hiszpania oferuje wiele atrakcyjnych miejsc do pracy zdalnej, takich jak Malaga TechPark. Jeśli zestawimy ze sobą możliwości rozwoju, jakie daje region, z łatwym i szybkim dostępem do morza czy form rekreacji, które zapewnia Costa del Sol – w połączeniu z ponad 320 słonecznymi dniami w roku – to łatwo dojdziemy do wniosku, że obecnie jest to jedno z najlepszych miejsc do życia i pracy w Europie – nie tylko dla „cyfrowych nomadów”.
Wielu naszych rodaków preferuje Hiszpanię, gdyż łatwiej pracować, kiedy za oknem dominują łagodne temperatury i przyjemny klimat śródziemnomorski. Ostatnie lata pokazują, że Hiszpania oferuje wręcz niższe koszty życia niż wiele innych krajów europejskich, w tym Polska, która musi zmagać się ze wzrostem cen – będącym efektem wysokiej inflacji.
Polacy preferują pracę zdalną
Na wyjazd do Hiszpanii i pracę zdalną, np. na Costa del Sol, coraz częściej decydują się także Polacy. Jak wynika z badań Global Survey of Working Arrangements, jesteśmy jednym z tych społeczeństw, które w wielu przypadkach powróciło do pracy w biurach, ale nadal preferuje pracę zdalną. Nie brakuje jednak firm, które znajdują złoty środek i dla swoich pracowników proponują pracę hybrydową.
Jak wynika z danych, zaprezentowanych w raporcie Global Survey of Working Arrangements, Polacy pracują zdalnie średnio 0,7 dnia w tygodniu. Jednak w większości rodacy chcieliby pracować zdalnie około 1,7 dnia w tygodniu. Dla wielu rozwiązaniem jest przebranżowienie i wykorzystanie nowoczesnych narzędzi do pracy z dowolnego miejsca na świecie. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest malownicze wybrzeże Costa del Sol w Hiszpanii.