06 wrz 2023

Andaluzja wśród najchętniej wybieranych regionów w Hiszpanii

Rynek nieruchomości
alt

Od wielu lat zagraniczni inwestorzy stanowią jeden z głównych filarów hiszpańskiego rynku nieruchomości. Doskonałe warunki klimatyczne, wyjątkowa oferta rekreacyjna, a także prestiż regionów takich jak Costa del Sol, rokrocznie przyciągają tysiące osób pragnących zamieszkać w jednym z najlepszych miejsc do życia na świecie.

Drugi najlepszy wynik w historii!

To, jak istotną rolę na rynku nieruchomości w Hiszpanii odgrywają obcokrajowcy, doskonale obrazują dane publikowane przez Registradores de España. W II kwartale 2023 r. co szósta nieruchomość w Hiszpanii była kupowana przez zagranicznych nabywców, a ich udział w rynku wynosił dokładnie 14,94%. To oznacza wzrost o 0,42 pp. w porównaniu z I kwartałem oraz osiągnięcie drugiego najlepszego udziału procentowego w historii!

W ujęciu bezwzględnym, liczba transakcji zakupu nieruchomości w Hiszpanii w drugim kwartale 2023 r. była niższa niż w pierwszym kwartale 2023 r. i wyniosła ponad 151 tys. Tym samym możemy zauważyć, iż liczba umów zakupu-sprzedaży zawartych przez cudzoziemców nieco spadła i wyniosła ponad 22,5 tys., czyli o około 500 mniej niż w okresie styczeń-marzec.

Polacy pokochali Hiszpanię

Rozkład wyników według narodowości pozwala zauważyć, że większość z nich – dokładnie trzynaście z osiemnastu pierwszych – zyskuje w ujęciu procentowym. W II kwartale 2023 r. największy udział w rynku odnotowali Brytyjczycy (8,8%), Niemcy (7,25%), Francuzi (6,56%), Marokańczycy (5,37%) i Włosi (5,22%).

Analizując wyniki udziału w rynku inwestorów pochodzących z poszczególnych krajów można zauważyć, że główne narodowości straciły na znaczeniu w ujęciu procentowym – spadek udziału odnotowało 8 głównych nacji, co przekłada się na bardziej zróżnicowany podział narodowości. Wartym odnotowania jest fakt, że udział polskich inwestorów w hiszpańskim rynku nieruchomości odnotował największy wzrost ze wszystkich nacji uwzględnionych w TOP10. Wyniósł on dokładnie 0,61 pp., co było drugim najlepszym rezultatem II kwartału 2023 r. Lepszy współczynnik wzrostu odnotowali jedynie obywatele Chin (+0,62 pp.).

Dane zgromadzone przez Registradores de Espana jasno potwierdzają fakt, że nasi rodacy coraz chętniej spoglądają w kierunku Półwyspu Iberyjskiego oraz wybrzeża Costa del Sol – nie tylko jako destynacji urlopowej, lecz także jako potencjalnego miejsca inwestycji w tutejsze nieruchomości. Jednocześnie od dwóch lat Polacy są regularnie uwzględniani wśród dziesięciu nacji najchętniej kupujących domy i apartamenty w Hiszpanii. W II kwartale 2023 r. nasi rodacy kolejny raz znaleźli się na 9. miejscu, z udziałem na poziomie 3,92% wszystkich transakcji dokonywanych przez obcokrajowców. Tym samym wyprzedziliśmy m.in. Szwedów czy Amerykanów.

Patrząc na liczby bezwzględne, w okresie kwiecień-czerwiec Polacy dokonali zakupu 890 nieruchomości, a w całym 2023 r. – już około 1500. Jeśli trend ten utrzymałby się w kolejnych miesiącach, to liczba transakcji dokonanych w 2023 r. przez naszych rodaków pobije wynik osiągnięty w ubiegłym roku! Więcej na temat preferencji polskich inwestorów przeczytacie w innym wpisie na naszym blogu.

Andaluzja wśród topowych destynacji

Z punktu widzenia terytorialnego, biorąc pod uwagę procentowe udziały w zakupach mieszkań przez cudzoziemców, odnotowano pewną równowagę między wzrostami a spadkami w podziale na wspólnoty autonomiczne. Osiem z nich odnotowało wzrosty w porównaniu z dziewięcioma ze spadkami. Wspólnoty autonomiczne, które odnotowały największy udział zakupów przez cudzoziemców w II kwartale 2023 r., to:

  • Wyspy Kanaryjskie (30,64%),
  • Baleary (30,38%),
  • Walencja (29,91%),
  • Region Murcji (23,56%),
  • Katalonia (15,35%),
  • Andaluzja (14,19%).

Mimo że procentowy udział obcokrajowców w transakcjach w pięciu regionach jest wyższy niż w Andaluzji, to patrząc na liczby bezwzględne, południowy region Hiszpanii wypada zdecydowanie lepiej niż większość pozostałych – za wyjątkiem Walencji. Z danych Registradores de España wynika, iż w II kwartale 2023 r. zagraniczni inwestorzy dokonali łącznie 4 356 transakcji zakupu-sprzedaży nieruchomości w Andaluzji, a I połowie 2023 r. – ponad 9 tys.

Na poziomie prowincji odnotowano nieznaczną przewagę wzrostów w udziale zakupów przez obcokrajowców, co skutkowało trzydziestoma prowincjami ze wzrostami oraz dziewiętnastoma ze spadkami. Prowincje z największym udziałem zakupu apartamentów i domów przez cudzoziemców w badanym okresie to:

  • Alicante (44,67%),
  • Santa Cruz de Tenerife (38,01%),
  • Malaga (32,02%),
  • Baleary (30,38%),
  • Girona (29,2%),
  • Murcia (23,56%),
  • Las Palmas (23,45%).

To już kolejne dane, które obrazują regularny wzrost zainteresowania nieruchomościami w Hiszpanii ze strony zagranicznych nabywców. Wśród nich ugruntowali sobie pozycję Polacy, ponownie plasując się w czołowej dziesiątce nacji najchętniej nabywających domy i apartamenty – między innymi na Costa del Sol.