Kolejny polski rekord na hiszpańskim rynku nieruchomości zbiegł się z 18-leciem działalności Agnes Inversiones – największego, najstarszego i najbardziej rozpoznawalnego polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol. To okazja do podsumowań, ale także do zaprezentowania nowości.
Jak minęło 18 lat?
Jak podkreśla Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, rozpoczęcie działalności przez Agnes Inversiones w 2006 r. odbyło się w zupełnie innych realiach rynkowych. W 2008 r. miał miejsce globalny kryzys finansowy, a towarzyszące mu załamanie gospodarcze dotknęło szczególnie rynek nieruchomości w Hiszpanii. Wraz z poprawą koniunktury rosło zainteresowanie Polaków inwestowaniem na Costa del Sol, jednak nie byli oni wówczas odnotowywani w oficjalnych statystykach ze względu na niewielki udział w rynku.
Rocznie Agnes Inversiones obsługuje ponad 150 transakcji kupna i sprzedaży domów oraz apartamentów, a najdroższa z tych nieruchomości była warta ponad 10 mln euro. Jako jedyna firma z polskimi korzeniami jest także członkiem Leading Property Agents of Spain (LPA) – stowarzyszenia wiodących firm pośredniczących w sprzedaży luksusowych nieruchomości na Costa del Sol. Na 18-lecie Agnes Inversiones prezentuje nowe logo i stronę internetową.
Polacy podbijają Hiszpanię
– Marbella rozwinęła się na przestrzeni lat, a w miarę wzrastających potrzeb rynku między innymi rozbudowano lotnisko w Maladze, znacznie zwiększyła się także liczba połączeń z Polską – bezpośrednich z większości miast. Dziś czołowe banki wydają informacje o kredytach w języku polskim, podczas gdy kiedyś trzeba było wręcz tłumaczyć, gdzie leży nasz kraj. To wszystko pokazuje, jak mocną pozycję mają dziś Polacy w Hiszpanii i na tutejszym rynku nieruchomości – mówi Agnieszka Marciniak-Kostrzewa.
W 2019 r. udział Polaków w hiszpańskim rynku nieruchomości oscylował na poziomie 1,6% – wówczas nabyli oni nieco ponad 1 000 domów i apartamentów. W 2022 r. było to już ponad 3% oraz blisko 3 000 nieruchomości, a w dotychczas rekordowym 2023 r. – 3,57% i 3 118 nieruchomości. Dane Registradores de España z pierwszego (3,72%) i drugiego kwartału 2024 r. (4,63%) wskazują, iż kolejne miesiące mogą przynieść nowy polski rekord w Hiszpanii.